ÚvodO INSIAAktualityPovodne vs. záplavy: Máte v tom jasno?
15. Novembra 2024 | Rubriky: Aktuality | Blog | Novinky
Septembrové povodne priniesli nielen veľké množstvo vody, ale aj zvýšený záujem klientov o vhodné poistenie majetku. Bohužiaľ, mnohí z nich začínajú riešiť poistenie až vo chvíli, keď voda už stúpa pred ich domom. Viete, aký je rozdiel medzi povodňou a záplavou? A máte dostatočne poistený svoj majetok?
Počasie si v posledných rokoch robí, čo chce a prírodné živly sa tak stávajú rizikom, na ktoré by ste nemali zabúdať. Ak máte uzavreté poistenie domova, či už vo forme poistenia domácnosti, poistenia nehnuteľnosti alebo kombinácie oboch, určite ste sa stretli s termínmi povodeň a záplava. Často ide o voliteľnú súčasť poistenia majetku, ktorú si môžete do zmluvy pridať, pretože nie je automaticky súčasťou základného poistenia.
Povodňou sa rozumie zaplavenie menších či väčších územných celkov vodou, ktorá sa vyliala z brehov vodných tokov alebo nádrží, alebo brehy pretrhla. V praxi to teda znamená, že vášmu domovu hrozí zasiahnutie povodňou v prípade, ak bývate v blízkosti potoka, riečky, rieky, rybníka alebo priehrady, kde voda môže pretiecť a zaplaviť váš dom.
„Poistím sa a budem v pokoji.“ Toto tvrdenie, bohužiaľ, nemusí byť vždy úplne pravdivé. Na základe predchádzajúcich skúseností väčšina poisťovní teraz posudzuje, v akej „povodňovej zóne“ sa predmet poistenia, t.j. váš dom či byt, nachádza, ak chcete do zmluvy zahrnúť aj riziko povodne. Poistenie domu v záplavovej oblasti môže byť oproti poisteniu domu mimo nej trochu iné.
Povodňové zóny sú definované na základe povodňových máp a štandardne ide o miesta, ktoré už v minulosti povodňou zasiahnuté boli alebo kde reálne hrozí toto riziko. Môže sa teda stať, že na základe povodňovej zóny bude čiastka, ktorú za poistenie rizika povodne zaplatíte, vyššia, alebo vaša nehnuteľnosť a domácnosť nebudú poistiteľné proti tomuto riziku.
Často je tu však možnosť individuálneho riešenia – niektoré poisťovne sú schopné akceptovať, že sa byt nachádza na vyššom poschodí, dom je postavený na vyvýšenom mieste, alebo sa nehnuteľnosť nachádza v oblasti s vybudovanými protipovodňovými zábranami.
Do akej povodňovej zóny spadá váš dom či byt zistíte online na webových stránkach SVP: https://www.svp.sk/sk/uvodna-stranka/povodne/mpo-a-mpr-sr/
Záplava je naopak vytvorenie súvislej vodnej plochy, ktorá po určitú dobu stojí alebo prúdi v mieste poistenia. Na rozdiel od povodne môže byť spôsobená aj z iných zdrojov než vodných tokov, ako sú napríklad dažďové zrážky alebo topenie snehu. Príčinou zaplavenia je teda iný dôvod než povodeň.
Ako príklad môžeme uviesť prietrž mračien alebo topenie snehu, kedy okolité polia a lúky nestačia vodu dostatočne rýchlo vsiaknuť, a voda si nájde odtok cez váš pozemok, v najhoršom prípade aj dom. Záplava tak môže postihnúť skutočne každého. Nepodceňujte teda dojednanie tohto rizika vo vašej poistnej zmluve len na základe toho, že bývate na kopci a k rieke to máte ďaleko.
Aj v súvislosti s poistným rizikom povodní a záplav sa oplatí mať dojednanú komplexnú zmluvu poistenia domova, teda poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti. Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na stavbu ako takú, teda na nehnuteľnú vec pevne spätú so zemou. Naopak, poistenie domácnosti sa vzťahuje na všetko vybavenie vášho domova – od elektroniky cez oblečenie až po cennosti a športové vybavenie.
Pokiaľ budete mať dojednané napríklad iba poistenie nehnuteľnosti a váš dom zasiahne povodeň či záplava, poisťovňa vám pokryje náklady na opravu danej nehnuteľnosti, ale už nie náklady na obstaranie nového vybavenia. Aby boli pokryté aj náklady na vybavenie domácnosti, je nutné mať dohodnuté aj poistenie domácnosti.
Aj keď máte nehnuteľnosť poistenú, je dôležité pravidelne aktualizovať poistnú zmluvu. Jedným z najčastejších problémov je podpoistenie, k čomu dochádza, keď je majetok poistený na nižšiu sumu, ako je jeho skutočná hodnota. V prípade podpoistenia vám poisťovňa vyplatí menej peňazí, než by ste očakávali.
Povodne môžu zasiahnuť aj vaše vozidlo. Preto by ste nemali zabúdať na havarijné poistenie auta, pričom je dôležité vybrať si také, ktoré kryje škody v prípade zatopenia vozidla. Živelné pohromy je možné pripoistiť aj v rámci vášho PZP (povinné zmluvné poistenie).
Ak už ku škodám dôjde, komunikáciu s poisťovňou a výplatu peňazí urýchli, ak budete mať všetku potrebnú dokumentáciu. Škody nafoťte ešte pred upratovaním, pričom fotografie z obdobia pred povodňou môžu byť tiež veľmi užitočné. Všetky dokumenty k vašim nehnuteľnostiam môžete mať prehľadne uložené na jednom mieste vo svojom mobile. Stiahnite si našu novú aplikáciu DOMOV a majte prehľad o svojich nehnuteľnostiach pod palcom.
Vyskúšajte ZADARMO aplikáciu z dielne INSIA, ktorá vám poskytne kompletný prehľad o vašich nehnuteľnostiach a domácnostiach! Vďaka aplikácii DOMOV budete mať všetky dôležité informácie o svojom domove vždy na dosah ruky.