7. Júla 2023 | Rubriky: Blog | Aktuality | INSIA ľudia a trendy
V dnešnej dobe čoraz viacej ľudí preferuje cestovanie so svojím štvornohým miláčikom. Veď prečo by si nemal užiť dovolenku rovnako ako my? Na čo by sme však nemali zabúdať, aby sme mali hladký priebeh dovolenky?
Pár rád a tipov nám prezradí Alexandra Adamovičová, špecialistka na poistenia pre INSIA už viac ako 8 rokov a veľká milovníčka psov.
Cestovné poistenie pre psa je možné získať v 3 poisťovniach. V poisťovni AXA Assistance je to automaticky zahrnuté v najvyššom balíku Excelent. V poisťovniach Union a Generali je však potrebné psíka pripoistiť zvlášť ku zvolenému balíku cestovného poistenia.
Môj názor je, že ak poisťujem samu seba na cesty, prečo nepoistiť aj psíka? Pri vode alebo na horách je taktiež väčšie riziko úrazu. Veľkým strašiakom v lete sú napr. osiny, ktoré sa vedia zapichnúť kdekoľvek na tele ale v ňom vedia aj putovať. V takom prípade je často potrebný chirurgický zákrok, čo znamená finančné náklady na veterinárnu starostlivosť.
Psa nám môže pokúsať iný pes, zraziť auto a časté sú aj otravy. Pri nadmernej aktivite vo vode sa môže vyskytnúť aj syndróm "mŕtveho chvosta" alebo prehriatie psa. Najhoršie pri psíkoch je, že nám nevedia povedať čo ich bolí, takže diagnostika u veterinára môže byť zdĺhavejšia a tým pádom aj nákladnejšia.
Osloviť finančného sprostredkovateľa :). Zmluvu je možné uzavrieť osobne ale aj na diaľku, kedy postačuje platba.
Na cestu autom odporúčam, nielen kvôli psíkovi, mať dostatok tekutín v aute. Nespoliehať sa na pumpy, keďže môžeme uviaznuť v zápche a pumpa bude v nedohľadne. Psík by v rámci bezpečnosti nemal byť v aute len tak na voľno, takže buď ho mať v klietke alebo pripútaného bezpečnostným pásom pre psa.
Taktiež zobrať dostatok jedla pre psíka. My sme si raz predĺžili dovolenku a na ostrove v Chorvátsku som mala problém kúpiť kvalitné krmivo :). V zásade nič špeciálne netreba, my sme zabudli aj pelech a Vivovi to nevadilo. Možno nejaký repelent, dostupné lieky, ak by psíkovi zostalo zle, obväz a pod.. Ak má psík problém s očami, ušami napr. pri styku s vodou tak kvapky na to určené. Netreba zabudnúť pinzetu na kliešte. Samozrejme hračky, nech si spoločnú dovolenku užijete do sýtosti.
Povinné nie je, tak ako nie je povinné ani cestovné poistenie pre ľudí. Ale radšej dať pár eur za poistenie ako si predražiť dovolenku.
Pes musí mať čip, to je povinné aj na Slovensku. Do zahraničia nestačí Očkovací preukaz, takže je potrebné si vybaviť PetPass. Ja odporúčam v predstihu jednoducho navštíviť veterinára a konzultovať všetko potrebné s ním. Do Chorvátska sa napr. odporúča podať psovi 1-2 dni pred vycestovním prípravok proti ektopoarazitom, nakoľko je tam väčší výskyt komárov prenášajúcich Dirofilariózu čiže podkožnú červivosť, ktorá sa môže skončiť aj fatálne a je prenosná na človeka.
Ďakujeme Alexandre za rady a všetkým psíčkarom prajeme kľudnú dovolenku.
Chcete mať istotu správne nastaveného poistenia pre psov počas vašej dovolenky?
Kontaktujte nás – špecialisti v našej sieti INSIA vám radi pomôžu.